Coraz częściej zaczynamy się interesować niestandardowymi metodami parzenia kawy. Dążymy do lepszej jakości produktów, szukamy niestandardowych rozwiązań. Jedną z takich metod jest parzenie kawy za pomocą Aeropressu, zwanego w kręgach kawowych „wielką strzykawką”. Jak parzy się kawę za pomocą tego urządzenia? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Postaramy się przybliżyć Wam ten temat.

Zacznijmy od historii.

Aeropress jest stosunkowo nowym urządzeniem. Został on wynaleziony przez Amerykanina Alana Adlera w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. Na jego konstrukcję składa się zaledwie kilka elementów: tłok, komora z sitkiem, w której umieszczany jest papierowy bądź metalowy filtr, oraz gumowa uszczelka. Wykonany jest on z poliwęglanu, dzięki czemu jest bardzo trwały, lekki i nietłukący. Wynalazek został pokochany przez setki baristów, którzy cenią go za jego uniwersalność oraz wiele możliwości.

Urządzenie te zyskało dużą popularność na całym świecie  i obecnie organizowane są nawet Mistrzostwa Świata w parzeniu kawy za pomocą Aeropressu.

Czym różni się od pozostałych popularnych metod parzenia kawy?

Kawa z „wielkiej strzykawki” cechuje się delikatniejszym body od kawy z ekspresu i pełniejszym od przygotowywanej za pomocą Dripia czy Chemexa. Napar uzyskany w Aeropressie jest bardziej intensywny w smaku niż z metod przelewowych. Jest to zaletą dla osób, które zaczynają swoją przygodę z alternatywnymi sposobami parzenia kawy, które zarzucają im zbyt niskie body i herbaciany smak. Dodatkowo urządzenie te jest bardzo kompaktowe. Aeropress możemy zabrać ze sobą niemalże wszędzie, a szczególnie wersję Aeropress Go, który stworzony został z myślą o podróżujących kawoszach.

Metoda ta wydaje się być bezproblemowa, ale dlaczego? Przede wszystkim ze względu na prostotę jej działania oraz uniwersalności. Aeropress sprawdzi się w duecie z każdym rodzajem ziarna, wszystko zależy od smaku jakiego oczekujemy.

Czyli jakiej kawy użyć do Aeropressu?

  • Osoby, preferujące intensywny smak, nuty czekoladowo-orzechowe –  ziarna mocniej palone, pochodzenia brazylijskiego z dodatkiem robusty np. Italiano Vero oraz Crema.
  • Osoby, preferujące smaki owocowo-czekoladowe, o zbalansowanej kwasowości – ziarna o średnim stopniu wypalenia. Idealnie sprawdzi się Cerrado, a także Mexico Esmeralda Espresso.
  • Osoby, preferujące owocowe smaki z wyczuwalną kwasowością. W tym przypadku polecamy jasne palenie. Idealnie sprawdzi się Papua New Guinea i Kenya.

Woda? Jaka jest idealna?

Koniecznie przefiltrowana, z niewielką ilością minerałów, które mogłyby spowodować kwaśniejszy smak kawy. Jeśli chodzi o temperaturę, warto w tym przypadku poeksperymentować ?Zaleca się stosować wodę o temperaturze 88-94°C. Im cieplejszej użyjemy, tym intensywniejszy smak uzyskamy.

Mielenie i czas parzenia.

Jest to kolejny parametr, który daje nam wiele możliwości i nie musi on stanowić twardej, powtarzającej się zasady. Podstawowym założeniem jest mielenie kawy na wielkość przypominającą gruby piasek. A jaka ilość kawy będzie idealna? Doskonale w tym przypadku sprawdza się stosowanie tak zwanej złotej proporcji. Zaleca ona  16 – 20 g świeżo zmielonej kawy na 230 ml wody. Z kolei całkowity czas parzenia nie powinien przekraczać 2-óch minut.

Jeśli nie posiadasz młynka, a chcesz cieszyć się idealnie zmielonym ziarnem, odwiedź naszą Kawiarnię Firmową Unique Choice przy ulicy Międzyborskiej 10a w Warszawie. Na miejscu zmielimy ją pod Twoje potrzeby ?

 

Instrukcja parzenia kawy w Aeropressie

Tak jak już wspomnieliśmy, jedną z największych zalet parzenia w Aeropressie jest możliwość dostosowania smaku kawy do naszych preferencji. Watro poznać kilka podstawowych reguł i opierać swoje dalsze eksperymenty na sprawdzonym przepisie.

Aeropress – metoda podstawowa.

  1. Przefiltrowaną wodę podgrzej do temperatury 88 – 94°C.
  2. Umieść papierowy filtr w sitku i przepłucz go gorącą wodą. Pozwoli to zniwelować jego papierowy posmak. Następnie zakręć sitko na dolnej części Aeropressu i umieść go w naczyniu, do którego będziesz wyciskać kawę.
  3. Do cylindra wsyp zmielone ziarno i zalej niewielką ilością wody przykrywając całą kawę.
  4. Po upływie 30 sekund, powolnymi okrężnymi ruchami dolej pozostałą część wody.
  5. Zamieszaj kawę trzy razy w kierunki „tył – przód” i w kierunku „ prawo i lewo”
  6. Po upływie 1:15 min do 1:30 minut od momentu zalania kawy, zacznij naciskać tłok. Czynność ta powinna zająć około 30 sekund.

Aeropress – metoda inverted (odwrócona).

  1. Przefiltrowaną wodę podgrzej do temperatury 88 – 94°C.
  2. Do sitka włóż papierowy filtr, przelej go gorącą wodą.
  3. Następnie ustaw Aeropress w pozycji inverted. Czyli jakiej? Najpierw ustaw tłok gumową końcówką do góry, a na niego lekko wsuń drugą tubę.
  4. Wsyp zmielone ziarno i zalej niewielką ilością wody przykrywając całą kawę. Odczekaj 30 sekund.
  5. Po upływie tego czasu, dolej resztę wody do urządzenia i zamieszaj.
  6. Następnie koszyczek z filtrem przymocuj do górnej części Aeropressu.
  7. Po upływie 1:15 min – 1:30 minut od czasu rozpoczęcia parzenia przekręć Aeropress i przeciśnij kawę do naczynia. Ta czynność powinna nam zająć około 30 sekund.

Teraz już wiesz, że parzenie kawy w Aeropressie, wcale nie jest takie trudne ?

Pamiętaj, że przepis podany powyżej jest tylko wskazówką na początku Twojej drogi z Aeropressem. Nie jest to zestaw ścisłych reguł, których musisz się trzymać. Każda kawa wymaga trochę innego podejścia, a przede wszystkim cierpliwości i serca włożonego w proces jej przygotowania.