Dlaczego warto zdecydować się na Chemex? Bo jest to ekspres przelewowy, który pozwala nam na wydobycie tego, co najlepsze w ziarnach wysokiej jakości. Kawa z Chemexa jest delikatna w smaku i mocna w działaniu, ponieważ ma więcej kofeiny od klasycznego espresso.  Poza kubkami smakowymi, cieszy również oczy swoją aparycją, a proces zaparzania jest niczym kawowy rytuał.

Jak powstał Chemex?

Chemex nie jest nowością, choć dopiero od niedawna zaczął być popularny do tego stopnia, że spotyka się go również w wielu kawiarniach. Wynaleziony w Ameryce w 1941 przez niemieckiego doktora Petera Schlumbohm, specjalistę od filtracji i ekstrakcji. Zmodyfikował on kolbę chemiczną – dodał element filtracyjny, „dzióbek” do nalewania i drewnianą obudowę, która pełni nie tylko funkcję ozdobna, ale też chroni przed oparzeniem. W 1943 Chemex został wyróżniony w kategorii najlepszych produktów użytkowych przez Muzeum Sztuki Współczesnej. Wynalazek Petera jest też eksponatem w Museum Of Modern Art w Nowym Jorku.

Jaka jest kawa z Chemexa?

Kawę z Chemexa porównuje się do „herbacianej” kawy ze względu na swoją delikatność, wyczuwalne nuty owocowe oraz klarowność naparu. Jest to metoda zaparzania, dzięki której uzyskać można najsubtelniejszy napój kawowy. Przyczynia się do tego m.in. gruby, papierowy filtr zatrzymujący oleiste związki ziaren. Dzięki Chemexowi można poznać kawę od zupełnie innej strony,  a takie dodatki jak cukier czy mleko są zupełnie niepotrzebne do tego naparu.

Ziarno do Chemexa

Ziarno, którego użyjemy do Chemexa ma bardzo duże znacznie. Ciemno palona kawa już na wstępie nie pozwoli uzyskać owocowego, delikatnego naparu. Najlepiej sprawdzi się jasno palony single orgins, czyli kawa pochodząca z jednej plantacji. Ten rodzaj ziarna, po spełnieniu wielu wymagań jakościowych nazywany jest kawą „speciality”. To właśnie ona skrywa najbogatszy smak i dlatego też nie spotyka się kawy speciality ciemno palonej – by nie wypalić tego co najlepsze w ziarnie. 😊

 Z naszej oferty polecamy Papue Nową Gwinee, w której intensywnie wyczuwalne są czerwone owoce, kawę z Kenii o wyjątkowo porzeczkowym charakterze oraz Costa Rice o smaku słodkich owoców.

Co jest potrzebne do zaparzania w Chemexie?

Instrukcja parzenia kawy w Chemxie

  1. Przefiltrowaną wodę zagotuj i odczekaj aż ostygnie lub ustaw na czajniku temperaturę, do jakiej ma się nagrzać woda. Istotne by temperatura wody mieściła się w zakresie 85-95 stopni, ponieważ wrzątek przepali ziarno!
  2. Przygotuj odpowiednią ilość ziarna – 6g na 100ml wody. Mielenie powinno być grube- cząstki kawy wyraźnie widoczne, przypominające żwirek.
  3. Włóż filtr do Chemexa. Jeśli używasz kwadratowego, to część składająca się z trzech warstw papieru powinna znajdywać się w miejscu wylewki. Przelej porządnie filtr gorącą wodą aby uniknąć papierowego posmaku. Gdy spłynie, wylej wodę z Chemexu.
  4. Wsyp zmieloną kawę. Poruszając Chemexem „ułóż” ją tak, by leżała równo.
  5. Jeśli masz wagę – postaw na niej sprzęt z już wsypaną kawą i wytaruj. Na początek zalej odrobiną wody całe ziarno i odczekaj 30 sekund. Jest to zabieg zwany preinfuzją czyli namoczenie kawy i „otwarcie” jej. Po tym czasie, kolistym ruchem polewaj wodą kawę (nie papier). Napełnianie może się rozłożyć na 2-3 razy, w zależności od tego, ile chcemy zrobić kawy. Pomiędzy nalewaniem porusz delikatnie kawą np. łyżeczką (prawo-lewo, góra-dół). Po preinfuzji kawa musi mieć ciągłość w przelewaniu się do naczynia. Całość powinna trwać od 3:30 do 4:30 min. Na koniec poruszaj Chemexem tak aby połączyć wszystkie smaki, z każdego etapu zaparzania.

Kliknij i zobacz film o parzeniu w Chemexie!