Okazuje się, że bardzo wiele… Dzięki jego działaniom to szlachetne ziarno trafiło do Polski i zostało po dziś dzień jako jeden z najbardziej uwielbianych i pożądanych napojów. Jak do tego doszło? Skąd znalazła się kawa w naszym kraju i jak Polacy odkryli jej wspaniałe właściwości?

Kawa w Europie nie była popularnym napojem. Widywano ją u Turków, jednak nigdy nie przywiązywano do niej większej wagi. Zmienić się to miało 12 września 1683 roku, kiedy to waleczny i lubiany przez poddanych władca Polski – Jan III Sobieski, pokonał tureckiego wodza Kara Mustafę, a zwycięstwo nad oprawcą, zostało wpisane na karty historii jako Odsiecz Wiedeńska.

„Jan III Sobieski wysyła wiadomość o zwycięstwie papieżowi Innocentemu XI” – Jan Matejko (mat. wikipedia)

W tym momencie warto wspomnieć o jednym nazwisku, a mianowicie o Jerzym Franciszku Kulczyckim, który jako tłumacz języka tureckiego zarówno pracujący dla wiedeńskich kupców jak i cesarskiej dyplomacji. Kulczycki, w przebraniu tureckiego żołnierza, zakradł się do wrogiego obozu i zdobył cenne informacje dla Jana III Sobieskiego, które następnie przyczyniły się do zwycięstwa armii polskiego króla i obrony niepodległości austriackiej stolicy.

Świeże ziarno i Jerzy Kulczycki w stroju tureckim (mat. wikipedia)

Tłumacz za swoje męstwo, mógł zabrać worki pełne dziwnego ziarna, które znajdowały się podbitym tureckim obozowisku. Początkowo żołnierze Sobieskiego, znalezisko uznali za mało atrakcyjną paszę dla wielbłądów. Jednak znający turecką kulturę i pracujący w oriencie Kulczycki, doskonale wiedział, z czym ma do czynienia. Były to świeże, zielone ziarna wspaniałej kawy.

W taki sposób, w stolicy Austrii powstała pierwsza prawdziwa kawiarnia, która wraz z Odsieczą Wiedeńską spopularyzowała picie kawy w Europie Zachodniej. Twarzą tego historycznego wydarzenia, stał się nie kto inny jak, odważny Polak Jerzy Kulczycki, który był właścicielem lokalu „Pod Błękitną Butelką”, w której zapoczątkowano rytuał picia kawy w tej części Europy.

Początkowo serwowano w nim czarną kawę w tygielku, zwaną do dnia dzisiejszego „kawą po turecku”. Z czasem naprzeciw sugestiom klientów w kawiarni zaczęto podawać słodką i mleczną kawę.

Jerzy Kulczycki w swojej kawiarni “Pod niebieską butelką” (mat. witryna ogólna)

Kawa stała się popularnym napojem na ziemiach polskich dopiero pod koniec XVII wieku, przybywając tu przez sąsiednią Mołdawię z Turcji. Pijano ją głównie w szlacheckich posiadłościach. W polskich domach kawa zaczęła być powszechna w połowie I połowie XVIII wieku. Manufaktury porcelany m.in. w Białej Podlaskiej rozpoczęły produkcję specjalnych serwisów, które coraz częściej pojawiały się na stołach nie tylko mieszczan, ale także w niższych klasach społecznych. Na polskich ulicach zaczęły się pojawiać tzw. Kafehauzy, które zapoczątkowały fenomen kawiarni w naszym kraju.

kawa po wiedensku

Od tamtego momentu możemy cieszyć się wspaniałymi smakami i aromatami kaw sprowadzanych z wielu zakątków świata. Obecnie statystyczny Polak wypija około 3kg kawy rocznie. Według badań Food Research Institute obecnie kawę pije w naszym kraju regularnie 70% osób, a aż 50% rozpoczyna od tego każdy dzień.