Proste, szybkie urządzenie, które pozwoli przygotować ulubioną kawę w niecałe 3 minuty. Brzmi idealnie? Bo takie właśnie jest. Dziś opowiemy wam o parzeniu kawy za pomocą Dripa V60.
Z roku na rok możemy obserwować kolejne modyfikację tego urządzenia, ale jak wyglądały jego początki? Pierwszy Dripper został stworzony w 1908 roku, natomiast w świecie kawy został prawdziwie doceniony podczas powstania ruchu Trzeciej Fali Kawy (ang. Third Wave Coffee) około 2000 roku.
Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięła się nazwa Dripper V60?
Tak naprawdę, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Słowo „drip” w języku angielskim oznacza „kapać, ściekać”. Prawidłowo parzona kawa z drippera powinna właśnie cieknąć ciągłym strumieniem. Literka V, pochodzi od kształtu zaparzaczka, a liczba 60 to nic innego jak kąt nachylenia ścianek drippera ?
Ceramika, szkło, metal czy tworzywo sztuczne ?
No właśnie… Skąd wiedzieć, które urządzenie będzie dla nas idealne? Jak już wspomnieliśmy, z roku na rok przybywa nam nowych modyfikacji, więc wybór jest ogromny. Warto jednak zaznaczyć, że materiały, z którego wykonane są drippery Hario, nie wpływają znacząco na napar, który uzyskujemy. Jedynym aspektem wyróżniającym je, może być stabilność temperatury podczas parzenia. Dripper wykonany ze szkła, będzie dłużej utrzymywać temperaturę, niż ten wykonany z plastiku. Jednakże, w tym przypadku, głównym kryterium, którym powinniśmy się kierować, będzie nasz gust oraz preferencje.
Drip V60, a Chemex?
Czym w zasadzie różnią się od siebie te dwie popularne metody parzenia kawy? Różnic jest wiele, ale może zacznijmy od tej dla nas najważniejszej, czyli smaku. Kawa zaparzona przy użyciu Chemexa będzie zdecydowanie bardziej klarowna. Przede wszystkim dlatego, że używamy specjalnych grubych filtrów, które zatrzymują osady, olejki i tłuszcze zawarte w kawie. Pozwala nam to na wydobycie bardziej delikatnych, herbacianych nut, niż w przypadku dripa. Kolejną różnicą jest czas parzenia oraz grubość mielenia kawy. Chemex wymaga dłuższego czasu parzenia, powinien on wynosić ok. 4:30 – 4:45 min oraz grubiej zmielonych ziaren. Natomiast przy użyciu Dripa V60 powinniśmy zmielić kawę drobniej, a idealny czas parzenia to 2:30 – 3:00 minut.
A więc czego potrzebujemy do zaparzania idealnej kawy w dripperze?
- Ziarna świeżej kawy, ale jakie będą idealne do tej metody? Najlepiej sprawdzą się kawy jednorodne jasno palone, drip wyciągnie z nich cały smak i aromat. Dla miłośników nieoczywistych smaków polecamy Tanzanię, a także Congo Kivu, kawy te zaskoczą nawet największych koneserów. Warto zaopatrzyć się w młynek żarnowy, który dzięki równomiernemu mieleniu pozwoli nam na wydobycie maksimum smaku i aromatu zawartego w ziarnach.
- Serwer lub domowy kubek oraz filtry
- Stoper oraz waga, dzięki którym odmierzymy czas parzenia oraz idealną ilość ziaren. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup specjalnej wagi do metod alternatywnych już z wbudowanym stoperem, co znacznie ułatwi nam dokładne parzenie.
- Ostanie, ale niemniej ważne ? Potrzebujemy dużo cierpliwości oraz chęci poszerzania swojej wiedzy. Pamiętajcie, jeżeli poczujecie, że kawa, która przyrządziliście nie smakuje tak, jak tego oczekiwaliście, nie poddawajcie się! Warto spróbować jeszcze raz, zmieniając lekko parametry parzenia. ?
Przejdźmy do sedna, czyli jak zaparzyć idealną kawę przy użyciu dripa V60?
- Zacznijmy od zmielenia ziaren. Dobrze zmielone ziarna są kluczem do uzyskania smacznej kawy! Ziarna zmielone zbyt drobno, znacznie wydłużą czas parzenia, co oczywiście przełoży się również na smak. Napar, który uzyskamy, będzie przeparzony, gorzki i nieprzyjemny. Jeżeli natomiast zmielimy ziarna zbyt grubo, to woda przepłynie przez nie za szybko, co skutkować będzie bardzo płytkim smakiem naszej kawy. Jak więc powinno wyglądać poprawne zmielenie? Zmielone ziarna powinny przypominać piasek, a ich grubość powinna wynosić od 1-1,5mm. Jeżeli chodzi o ilość jaką potrzebujemy, to wyjściową proporcją jest 6 g/100 ml, jednakże warto tutaj poeksperymentować, bo każde ziarno rządzi się swoimi prawami ?
- Kolejnym krokiem będzie podgrzanie wody (NIE WLEWAMY WODY WRZĄCEJ!). Optymalną temperaturą będzie 90-95 °C. Istotna jest również twardość naszej wody. Duża ilość składników mineralnych znacznie wpłynie na smak naszej kawy, warto więc użyć wody przefiltrowanej, pozbawionej dodatkowych minerałów.
- Następnie do drippera wkładamy filtr, który przelewamy gorącą wodą – zlikwiduje to papierowy posmak. Serwer bądź kubek stawiamy na wadze wraz z dripperem i filtrem.
- Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak wlanie pierwszej porcji wody. Na początku jest to dwukrotność/trzykrotność wagi użytej kawy (czyli na 18 g będzie ok. 50 g/ml wody) i odczekujemy 30 sekund – jest to tzw. preinfuzja. Kawa w tym czasie bąbelkuje i „otwiera się” na dalsze parzenie. Następnie wlewamy pozostałą część wody. Ważne jest, aby nie wlewać całości wody od razu, tylko porcjami oraz robić to ruchem kolistym od środka na zewnątrz. Strumień, którym zalewamy kawę, powinien być ciągły, niezbyt gwałtowny. Całkowity czas parzenia nie powinien być dłuższy niż 3:00 min.
- Dripper razem z filtrem ściągamy z naczynia. Uzyskany napar należy wymieszać, by połączyć smaki z każdego etapu parzenia. Pozostaje już tylko cieszyć się wyśmienitym smakiem kawy ?
Teraz już wiecie w jaki sposób przygotować kawę przy użyciu Dripa V-60. Niemniej jednak tak jak wspomnieliśmy, jest to metoda, która wymaga od nas cierpliwości. Jednakże rytuał ten pozwoli nam na uzyskanie niezwykłych smaków oraz aromatów naszej kawy.